Read Smolná sezóna by Moïra Fowley-Doyle Free Online


Ebook Smolná sezóna by Moïra Fowley-Doyle read! Book Title: Smolná sezóna
Edition: CooBoo
Date of issue: March 21st 2016
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Moïra Fowley-Doyle
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 649 KB

Read full description of the books Smolná sezóna:

Pohřbený strach. Zakázaná láska. Z každého tajemství se může vyklubat nebezpečí a za kdejakým rohem číhá smůla. Smolná sezóna. Tohle je, co o ní víme: Přichází každý rok ve stejnou dobu. Mojí rodině se stávají zlé věci. Děje se to jen nám. Nevíme proč.

Smolná sezóna je součástí Cařina života tak dlouho, jak si jen pamatuje. Vždycky koncem října. Už spousta jejích příbuzných v tuhle dobu přišla o život. Cařina rodina je nevysvětlitelně náchylná k nejrůznějším nehodám. Proto schovávají nože, ostré hrany stolů omotávají vatou a vypínají elektrické spotřebiče – ale nehody je pronásledují na každém kroku a ze smolné sezóny se pomalu stává obsese a jejich největší strach.

Ale proč jsou takhle prokletí? Mohou se z toho začarovaného kruhu vymanit? Opojný, zničující a intenzivní příběh s opravdu šokujícím závěrem.

Read Ebooks by Moïra Fowley-DoyleRead information about the author

Ebook Smolná sezóna read Online! Moïra Fowley-Doyle is half-French, half-Irish and lives in Dublin with her husband, two daughters and two cats. Moïra's French half likes red wine and dark books in which everybody dies. Her Irish half likes tea and happy endings.

Moïra spent several years at university studying vampires in young adult fiction before concentrating on writing young adult fiction with no vampires in it whatsoever. She wrote her first novel at the age of eight, when she was told that if she wrote a story about spiders she wouldn't be afraid of them any more. Moïra is still afraid of spiders, but has never stopped writing stories.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Smolná sezóna
Read EBOOK Smolná sezóna by Moïra Fowley-Doyle Online free

Download PDF: smoln-sezna.pdf Smolná sezóna PDF